43MM PLANETARY GEAR MOTOR - BRUS
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type DC Motor
Function Gearmotor
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 12VDC
RPM 18 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm) 638.82 / 4511.06
Power - Rated 8.33W
Encoder Type -
Size / Dimension Square - 1.673" x 1.673" (42.50mm x 42.50mm)
Diameter - Shaft 1.339" (34.00mm)
Length - Shaft and Bearing 5.726" (145.45mm)
Mounting Hole Spacing 1.339" (34.00mm)
Termination Style -
Features -
Gear Reduction Ratio 294
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) 1041.55 / 7354.99
Operating Temperature -
TT-DKEY-2685-MOT-IG43GM1:294-ND
ISL Products International
1 1
ISL Products International 2685-MOT-IG43GM1:294-ND
Sku: TT-DKEY-2685-MOT-IG43GM1:294-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type DC Motor
Function Gearmotor
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 12VDC
RPM 18 RPM
Power - Rated 8.33W
Encoder Type -