42mm Right Angle Planetary Gear
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated24VDC
RPM244 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)166.65 / 1176.8
Power - Rated29.5W
Encoder Type-
Size / DimensionRound - 1.654" Dia (42.00mm)
Diameter - Shaft0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing6.031" (153.20mm)
Mounting Hole Spacing1.378" (35.00mm)
Termination StyleTerminals
Features-
Gear Reduction Ratio24
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)416.62 / 2941.98
Operating Temperature-
TT-DKEY-2685-MOT-IG42CRGM24:1-ND
in stockINR 40449.42
ISL Products International
1 1
ISL Products International 2685-MOT-IG42CRGM24:1-ND
Sku: TT-DKEY-2685-MOT-IG42CRGM24:1-ND
Description of product
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated24VDC
RPM244 RPM
Power - Rated29.5W
Encoder Type-