16MM PLANETARY GEAR MOTOR, 6VDC
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 6VDC
RPM 8.6 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm) 62.5 / 441.3
Power - Rated 0.4W
Encoder Type -
Size / Dimension Round - 0.630" Dia (16.00mm)
Diameter - Shaft 0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing 2.083" (52.90mm)
Mounting Hole Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination Style -
Features -
Gear Reduction Ratio -
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) 124.98 / 882.59
Operating Temperature -
TT-DKEY-2685-MOT-IG16GM-690-6V-ND
ISL Products International
1 1
ISL Products International 2685-MOT-IG16GM-690-6V-ND
Sku: TT-DKEY-2685-MOT-IG16GM-690-6V-ND
Description of product
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 6VDC
RPM 8.6 RPM
Power - Rated 0.4W
Encoder Type -