38mm Planetary Gear Motor w/ Enc
Product Attributes:
Series MOT-I
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 24VDC
RPM 103 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm) 208.31 / 1471
Power - Rated 28W
Encoder Type Incremental
Size / Dimension Round - 1.496" Dia (38.00mm)
Diameter - Shaft 0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.787" (20.00mm)
Mounting Hole Spacing 1.22" (31.00mm)
Termination Style Wire Leads with Connector
Features -
Gear Reduction Ratio 51
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) 749.92 / 5295.59
Operating Temperature -
TT-DKEY-2685-MOT-I-81584-IG38E-ND
ISL Products International
1 1
ISL Products International 2685-MOT-I-81584-IG38E-ND
Sku: TT-DKEY-2685-MOT-I-81584-IG38E-ND
Description of product
Product Attributes:
Series MOT-I
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 24VDC
RPM 103 RPM
Power - Rated 28W
Encoder Type Incremental