42mm Planetary Gear Motor - Brus
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 12VDC
RPM 160 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm) 777.69 / 5491.72
Power - Rated 92W
Encoder Type -
Size / Dimension Round - 1.654" Dia (42.00mm)
Diameter - Shaft 0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing 5.193" (131.90mm)
Mounting Hole Spacing 1.378" (35.00mm)
Termination Style Terminals
Features -
Gear Reduction Ratio 84
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) 1527.61 / 10787.30
Operating Temperature -
TT-DKEY-2685-MOT-I-81565-42-84-ND
ISL Products International
1 1
ISL Products International 2685-MOT-I-81565-42-84-ND
Sku: TT-DKEY-2685-MOT-I-81565-42-84-ND
Description of product
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 12VDC
RPM 160 RPM
Power - Rated 92W
Encoder Type -