38MM PLANETARY GEAR MOTOR - BRUS
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type DC Motor
Function Gearmotor
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 12VDC
RPM 350 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm) 270.8 / 1912.3
Power - Rated 70W
Encoder Type -
Size / Dimension Round - 1.496" Dia (38.00mm)
Diameter - Shaft 0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing 5.413" (137.50mm)
Mounting Hole Spacing 1.220" (31.00mm)
Termination Style -
Features -
Gear Reduction Ratio 51
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) 1388.74 / 9806.65
Operating Temperature -
TT-DKEY-2685-MOT-I-81508-38-51-ND
ISL Products International
1 1
ISL Products International 2685-MOT-I-81508-38-51-ND
Sku: TT-DKEY-2685-MOT-I-81508-38-51-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type DC Motor
Function Gearmotor
Motor Type Brushed
Voltage - Rated 12VDC
RPM 350 RPM
Power - Rated 70W
Encoder Type -