HOOK-UP STRND 27AWG BLACK 1000'
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 27 AWG
Conductor Strand 48/44
Conductor Material Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter 0.037" (0.94mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Jacket Color Black
Qualification -
TT-DKEY-2671/27BK-1000-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2671/27BK-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2671/27BK-1000-ND
Description of product
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 27 AWG
Conductor Strand 48/44
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V