RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 2 ms
Features -
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2634-PC792C-1A-C-12C-N-X-ND
Picker Components
1 1
Picker Components 2634-PC792C-1A-C-12C-N-X-ND
Sku: TT-DKEY-2634-PC792C-1A-C-12C-N-X-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 2 ms
Mounting Type Socketable