RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 2 ms
Features -
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2634-PC792A-1C-C2-12C-N-X-ND
Picker Components
1 1
Picker Components 2634-PC792A-1C-C2-12C-N-X-ND
Sku: TT-DKEY-2634-PC792A-1C-C2-12C-N-X-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 2 ms
Mounting Type Chassis Mount