RELAY AUTOMOTIVE SPST 75A 12V
Product Attributes:
Series PC775
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 240 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 75 A
Switching Voltage 32VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Screw Terminal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2634-PC775-1A-12C-X-ND
Picker Components
1 1
Picker Components 2634-PC775-1A-12C-X-ND
Sku: TT-DKEY-2634-PC775-1A-12C-X-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 75A 12V
Product Attributes:
Series PC775
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 240 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Rating (Current) 75 A
Switching Voltage 32VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Chassis Mount