LCD DISPLAY TFT 2.4" 240X320
Display Mode Transmissive
Touchscreen Resistive
Diagonal Screen Size 2.4" (60.96mm)
Viewing Area 36.72mm W x 48.96mm H
Backlight LED - White
Dot Pixels 240 x 320
Interface Parallel, 18-Bit (RGB), SPI
Controller Type ST7789
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Background Color -
TT-DKEY-2632-E24RG68060LWAM450-R-ND
Focus LCDs
1 1
Focus LCDs 2632-E24RG68060LWAM450-R-ND
Sku: TT-DKEY-2632-E24RG68060LWAM450-R-ND
Description of product
LCD DISPLAY TFT 2.4" 240X320
Display Mode Transmissive
Touchscreen Resistive