AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 40W
Product Attributes:
SeriesEWS30 (30W)
Product StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)630mA
Power (Watts)40 W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length48" (1.22m)
Input ConnectorNEMA 1-15P
Features-
Size / Dimension3.70" L x 1.84" W x 1.63" H (94.0mm x 46.7mm x 41.4mm)
Approval AgencyCB, CE, FCC, TUV
Standard Number60601-1
TT-DKEY-2622-EWS30-48-MB2-10N-ND
in stockINR 4546.305
Astrodyne TDI
1 1
Astrodyne TDI 2622-EWS30-48-MB2-10N-ND
Sku: TT-DKEY-2622-EWS30-48-MB2-10N-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesEWS30 (30W)
Product StatusActive
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)630mA
Power (Watts)40 W
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Cord Length48" (1.22m)
Input ConnectorNEMA 1-15P