HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000'
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 18 AWG
Conductor Strand 41/34
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter 0.108" (2.74mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.031" (0.80mm)
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Jacket Color Black
Ratings UL Style 3135
Features -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-2616/18-BK-1000-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2616/18-BK-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2616/18-BK-1000-ND
Description of product
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 18 AWG
Conductor Strand 41/34
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V