HOOK-UP STRND 28AWG RED 500'
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 7/36
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter 0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 300V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Jacket Color Red
Qualification -
TT-DKEY-2615/28-RD-500-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2615/28-RD-500-ND
Sku: TT-DKEY-2615/28-RD-500-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 28AWG RED 500'
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 7/36
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 300V