BUZZER MAGNETIC 12V 25MM TH
Product Status Active
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
Input Type Zero-Peak Signal
Voltage - Rated 12 V
Voltage Range 8 ~ 16V
Frequency 1.5kHz
Technology Magnetic
Operating Mode Single Tone
Duration -
Sound Pressure Level (SPL) 104dB @ 12V, 10cm
Current - Supply 55mA
Port Location Top
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Approval Agency -
Ratings Washable
Ingress Protection -
Mounting Type Through Hole
Termination PC Pins
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
TT-DKEY-2603-CT25E-16T150-1-ND
Challenge Electronics
1 1
Challenge Electronics 2603-CT25E-16T150-1-ND
Sku: TT-DKEY-2603-CT25E-16T150-1-ND
Description of product
BUZZER MAGNETIC 12V 25MM TH
Product Status Active
Input Type Zero-Peak Signal
Voltage - Rated 12 V
Voltage Range 8 ~ 16V
Frequency 1.5kHz
Technology Magnetic
Operating Mode Single Tone
Duration -
Current - Supply 55mA
Port Location Top
Approval Agency -
Ratings Washable
Ingress Protection -
Mounting Type Through Hole
Termination PC Pins