BUZZER PIEZO 12V 18X18MM SMD
Product Status Active
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
Input Type Peak-Peak Signal
Voltage - Rated 12 V
Voltage Range 18V
Frequency 2kHz
Technology Piezo
Operating Mode Single Tone
Duration -
Sound Pressure Level (SPL) 90dB @ 12V, 10cm
Current - Supply 5mA
Port Location Top
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Approval Agency -
Ratings -
Ingress Protection -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.709" L x 0.709" W (18.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
TT-DKEY-2603-CT18P-18S200-1TR-ND,2603-CT18P-18S200-1CT-ND,2603-CT18P-18S200-1DKR-ND
Challenge Electronics
1 1
Challenge Electronics 2603-CT18P-18S200-1TR-ND,2603-CT18P-18S200-1CT-ND,2603-CT18P-18S200-1DKR-ND
Sku: TT-DKEY-2603-CT18P-18S200-1TR-ND,2603-CT18P-18S200-1CT-ND,2603-CT18P-18S200-1DKR-ND
Description of product
BUZZER PIEZO 12V 18X18MM SMD
Product Status Active
Input Type Peak-Peak Signal
Voltage - Rated 12 V
Voltage Range 18V
Frequency 2kHz
Technology Piezo
Operating Mode Single Tone
Duration -
Current - Supply 5mA
Port Location Top
Approval Agency -
Ratings -
Ingress Protection -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder Pads