SPEAKER IP67 8OHM 1W 98DB
Product Attributes:
Series -
Part Status Active
Technology Magnetic
Type General Purpose
Frequency Range 500 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant 500Hz
Impedance 8 Ohms
Efficiency - dBA 98.00
Efficiency - Testing 1W/100mm
Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated 1 W
Power - Max 1.2 W
Port Location Top
Shape Rectangular
Material - Cone Polyetheretherketone (PEEK)
Material - Magnet Nd-Fe-B
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings -
Termination Solder Pads
Size / Dimension 1.575" L x 0.512" W (40.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
TT-DKEY-2603-CS40-01P50-04-1X-ND
Challenge Electronics
1 1
Challenge Electronics 2603-CS40-01P50-04-1X-ND
Sku: TT-DKEY-2603-CS40-01P50-04-1X-ND
Description of product
SPEAKER IP67 8OHM 1W 98DB
Product Attributes:
Series -
Part Status Active
Technology Magnetic
Type General Purpose
Impedance 8 Ohms
Efficiency - dBA 98.00
Efficiency - Testing 1W/100mm
Power - Rated 1 W
Power - Max 1.2 W
Port Location Top
Shape Rectangular
Material - Magnet Nd-Fe-B
Ratings -
Termination Solder Pads