BUZZER PIEZO 12V 25.4MM TH
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Input Type DC
Voltage - Rated 12 V
Voltage Range 5 ~ 16V
Frequency 2.9kHz
Technology Piezo
Operating Mode Single Tone
Duration -
Sound Pressure Level (SPL) 98dB @ 12V, 61cm
Current - Supply 40mA
Port Location Top
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Approval Agency -
Ratings -
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type Through Hole
Termination PC Pins
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.858" (21.80mm)
TT-DKEY-2603-CI25P-16T290-C-1X-ND
Challenge Electronics
1 1
Challenge Electronics 2603-CI25P-16T290-C-1X-ND
Sku: TT-DKEY-2603-CI25P-16T290-C-1X-ND
Description of product
BUZZER PIEZO 12V 25.4MM TH
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Input Type DC
Voltage - Rated 12 V
Voltage Range 5 ~ 16V
Frequency 2.9kHz
Technology Piezo
Operating Mode Single Tone
Duration -
Current - Supply 40mA
Port Location Top
Approval Agency -
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Termination PC Pins