CABLE 2COND 16AWG BLACK FEET
Product Attributes:
Series Xtra-Guard® 2
Product Status Active
Cable Type Multi-Conductor
Number of Conductors 2
Wire Gauge 16 AWG
Conductor Strand 19/0.0117"
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Diameter 0.250" (6.35mm)
Shield Type -
Length Enter Number of Feet in Order Quantity
Jacket Color Black
Ratings ISO 10993, UL Style 20668
Features Biological Compatibility, Rip Cord
Voltage 300 V
Operating Temperature -30°C ~ 90°C
Usage -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0320" (0.813mm)
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
TT-DKEY-25072BK199-DS-ND
Alpha Wire
1 1
Alpha Wire 25072BK199-DS-ND
Sku: TT-DKEY-25072BK199-DS-ND
Description of product
CABLE 2COND 16AWG BLACK FEET
Product Attributes:
Series Xtra-Guard® 2
Product Status Active
Cable Type Multi-Conductor
Number of Conductors 2
Wire Gauge 16 AWG
Conductor Strand 19/0.0117"
Shield Type -
Jacket Color Black
Voltage 300 V
Usage -