T16-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor Type Brushed
Stroke Length 11.811" (300.00mm)
Load Force (Dynamic) 67.44lbf (300.0N)
Load Force (Static) 122.40lbf (500.0N)
Speed 0.19 in/s (4.8 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±1.20mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 256
Feedback Type -
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Approval Agency -
TT-DKEY-2495-T16-300-256-12-S-ND
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-T16-300-256-12-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-T16-300-256-12-S-ND
Description of product
T16-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor Type Brushed
Speed 0.19 in/s (4.8 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±1.20mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 256
Feedback Type -