P8-ST Micro Stepper Actuator
Product Attributes:
Series P8
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Stepper, Bipolar
Stroke Length 0.394" (10.00mm)
Load Force (Dynamic) -
Load Force (Static) 44.96lbf (200.0N)
Speed -
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 4.2VDC
Construction Ball Screw
Accuracy -
Acceleration -
Features Includes Controller
Gear Reduction Ratio 165
Feedback Type -
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency -
TT-DKEY-2495-P8-10-165-3-ST-ND
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-P8-10-165-3-ST-ND
Sku: TT-DKEY-2495-P8-10-165-3-ST-ND
Description of product
P8-ST Micro Stepper Actuator
Product Attributes:
Series P8
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Stepper, Bipolar
Stroke Length 0.394" (10.00mm)
Load Force (Dynamic) -
Speed -
Duty Cycle 100%
Voltage - Rated 4.2VDC
Construction Ball Screw
Accuracy -
Acceleration -
Features Includes Controller
Gear Reduction Ratio 165
Feedback Type -