P16-S LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
Series P16
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Brushed
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Load Force (Dynamic) 20.23lbf (90.0N)
Load Force (Static) 122.40lbf (500.0N)
Speed 0.71 in/s (18.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.30mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 64
Feedback Type -
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency -
TT-DKEY-2495-P16-50-64-12-S-ND
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-P16-50-64-12-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-P16-50-64-12-S-ND
Description of product
P16-S LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
Series P16
Product Status Active
Type Linear Actuator
Motor Type Brushed
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Speed 0.71 in/s (18.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.30mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 64
Feedback Type -