P16-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor Type Brushed
Stroke Length 7.874" (200.00mm)
Load Force (Dynamic) 11.24lbf (50.0N)
Load Force (Static) 122.40lbf (500.0N)
Speed 1.81 in/s (46.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.80mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 22
Feedback Type -
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency -
TT-DKEY-2495-P16-200-22-12-S-ND
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-P16-200-22-12-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-P16-200-22-12-S-ND
Description of product
P16-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor Type Brushed
Speed 1.81 in/s (46.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.80mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 22
Feedback Type -