L16-S MINIATURE LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
Series L16
Motor Type Brushed
Stroke Length 3.937" (100.00mm)
Load Force (Dynamic) 22.48lbf (100.0N)
Load Force (Static) 56.20lbf (250.0N)
Speed 0.79 in/s (20.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.40mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 63
Feedback Type -
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency -
TT-DKEY-2495-L16-100-63-12-S-ND
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L16-100-63-12-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L16-100-63-12-S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series L16
Motor Type Brushed
Speed 0.79 in/s (20.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 12VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.40mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 63
Feedback Type -