L12-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
Series L12
Motor Type Brushed
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Load Force (Dynamic) 4.95lbf (22.0N)
Load Force (Static) 44.96lbf (200.0N)
Speed 0.98 in/s (25.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 6VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.30mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 50
Feedback Type -
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency -
TT-DKEY-2495-L12-50-50-6-S-ND
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L12-50-50-6-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L12-50-50-6-S-ND
Description of product
L12-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
Series L12
Motor Type Brushed
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Speed 0.98 in/s (25.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 6VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.30mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 50
Feedback Type -