L12-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor Type Brushed
Stroke Length 3.937" (100.00mm)
Load Force (Dynamic) 9.44lbf (42.0N)
Load Force (Static) 44.96lbf (200.0N)
Speed 0.51 in/s (13.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 6VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.50mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 100
Feedback Type -
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency -
TT-DKEY-2495-L12-100-100-6-S-ND
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L12-100-100-6-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L12-100-100-6-S-ND
Description of product
L12-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor Type Brushed
Speed 0.51 in/s (13.0 mm/s)
Duty Cycle 20%
Voltage - Rated 6VDC
Construction Ball Screw
Accuracy ±0.50mm
Acceleration -
Features Limit Switches
Gear Reduction Ratio 100
Feedback Type -