HOOKUP STRND 28AWG 18KV RED 100'
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 19/40
Conductor Material Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
Jacket (Insulation) Diameter 0.044" (1.12mm)
Jacket (Insulation) Thickness 0.014" (0.35mm)
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 18kV
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Jacket Color Red
Qualification -
TT-DKEY-2475/28RD-100-ND
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2475/28RD-100-ND
Sku: TT-DKEY-2475/28RD-100-ND
Description of product
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 19/40
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 18kV