RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Attributes:
Series A5
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 5 ms
Release Time 3 ms
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A51AO12VDC1.6-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A51AO12VDC1.6-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A51AO12VDC1.6-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Attributes:
Series A5
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Rating (Current) 40 A
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 5 ms
Release Time 3 ms
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin