RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 24V
Coil Type Non Latching
Coil Current 66.7 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 80 A
Switching Voltage 145VDC - Max
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Features Magnetic Blowout, Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A3KM1ASQ24VDC1.6R-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A3KM1ASQ24VDC1.6R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A3KM1ASQ24VDC1.6R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 24V
Coil Type Non Latching
Coil Current 66.7 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Rating (Current) 80 A
Switching Voltage 145VDC - Max
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Mounting Type Chassis Mount