RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V
Product Attributes:
Series A3
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 60 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Resistor
Mounting Type Socketable
Termination Style Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A31CCQ12VDC1R-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A31CCQ12VDC1R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A31CCQ12VDC1R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 60A 12V
Product Attributes:
Series A3
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 60 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Resistor
Mounting Type Socketable