RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 24V
Product Attributes:
Series A3
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 75 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 80 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A31ASP24VDC2-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A31ASP24VDC2-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A31ASP24VDC2-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 24V
Product Attributes:
Series A3
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 75 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Rating (Current) 80 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin