RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Product Attributes:
Series A2H
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2HF1CSQ12VDC1.6R-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2HF1CSQ12VDC1.6R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2HF1CSQ12VDC1.6R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Product Attributes:
Series A2H
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Chassis Mount