RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Product Attributes:
Series A2H
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 66.7 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Diode
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2H1CSP24VDC1.6D-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2H1CSP24VDC1.6D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2H1CSP24VDC1.6D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Product Attributes:
Series A2H
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 66.7 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Diode
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin