RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 48V
Product Attributes:
Series A2
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 33.3 mA
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Diode, Sealed - Fully
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A21CSQ48VDC1.6D-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A21CSQ48VDC1.6D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A21CSQ48VDC1.6D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 48V
Product Attributes:
Series A2
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 33.3 mA
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Diode, Sealed - Fully
Mounting Type Socketable