RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Attributes:
Series A2
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A21ASP12VDC1.6R-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A21ASP12VDC1.6R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A21ASP12VDC1.6R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Attributes:
Series A2
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 133.3 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin