RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Product Attributes:
Series A1M
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 75 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 28VDC - Max
Must Operate Voltage 14.4 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A1M1CSQ24VDC-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A1M1CSQ24VDC-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A1M1CSQ24VDC-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Product Attributes:
Series A1M
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 75 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 28VDC - Max
Must Operate Voltage 14.4 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable