RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 24V
Product Attributes:
Series A17
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 40 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Features Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A171AHS24VDC.96R-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A171AHS24VDC.96R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A171AHS24VDC.96R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 24V
Product Attributes:
Series A17
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 40 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin