RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Coil Type Non Latching
Coil Current 62.5 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A11CSQ24VDC1.5-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A11CSQ24VDC1.5-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A11CSQ24VDC1.5-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Coil Type Non Latching
Coil Current 62.5 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable