RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 48V
Coil Type Non Latching
Coil Current 25 mA
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Diode, Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A11CSP48VDC1.2D-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A11CSP48VDC1.2D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A11CSP48VDC1.2D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 48V
Coil Type Non Latching
Coil Current 25 mA
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Diode, Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin