RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Coil Type Non Latching
Coil Current 125 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A11ASQ12VDC1.5-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A11ASQ12VDC1.5-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A11ASQ12VDC1.5-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Coil Type Non Latching
Coil Current 125 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable