RELAY AUTOMOTIVE DPDT 30A 24V
Product Attributes:
Series A10
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 20.8 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 28VDC - Max
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 4 ms
Release Time 1.5 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
TT-DKEY-2449-A102CS24VDC-ND
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A102CS24VDC-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A102CS24VDC-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE DPDT 30A 24V
Product Attributes:
Series A10
Product Status Active
Coil Type Non Latching
Coil Current 20.8 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 28VDC - Max
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 4 ms
Release Time 1.5 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin