RES 240 OHM 5% 1/4W AXIAL
Product Attributes:
Series CFR
Product Status Active
Resistance 240 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-240QBK-ND
1 1
YAGEO 240QBK-ND
Sku: TT-DKEY-240QBK-ND
Description of product
RES 240 OHM 5% 1/4W AXIAL
Product Attributes:
Series CFR
Product Status Active
Resistance 240 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial