POT 10K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Product Attributes:
Series 23, Citec
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.4W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient 5%
Rotation 300°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Actuator Length 1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M10
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-23ESA103MLA50N-ND
TE Connectivity Passive Product
1 1
TE Connectivity Passive Product 23ESA103MLA50N-ND
Sku: TT-DKEY-23ESA103MLA50N-ND
Description of product
POT 10K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Product Attributes:
Series 23, Citec
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.4W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient 5%
Rotation 300°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round