ENCODER 50MM 1200PPR 12-24VDC
Product Attributes:
Series E50S
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
Encoder Type Incremental
Output Type Totem Pole
Pulses per Revolution 1200
Voltage - Supply 12V ~ 24V
Actuator Type 8mm Dia Flatted End
Detent No
Built in Switch No
Mounting Type Chassis Mount
Orientation User Selectable
Termination Style Cable
Rotational Life (Cycles Min) -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-2371-E50S8-1200-3-T-24-ND
Autonics
1 1
Autonics 2371-E50S8-1200-3-T-24-ND
Sku: TT-DKEY-2371-E50S8-1200-3-T-24-ND
Description of product
ENCODER 50MM 1200PPR 12-24VDC
Product Attributes:
Series E50S
Product Status Active
Encoder Type Incremental
Output Type Totem Pole
Pulses per Revolution 1200
Voltage - Supply 12V ~ 24V