ENCODER 30MM 100PPR 12-24VDC
Product Attributes:
Series E30S
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
Encoder Type Incremental
Output Type NPN - Open Collector
Pulses per Revolution 100
Voltage - Supply 12V ~ 24V
Actuator Type 4mm Dia Flatted End
Detent No
Built in Switch No
Mounting Type Chassis Mount
Orientation User Selectable
Termination Style Cable
Rotational Life (Cycles Min) -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-2371-E30S4-100-3-N-24-ND
Autonics
1 1
Autonics 2371-E30S4-100-3-N-24-ND
Sku: TT-DKEY-2371-E30S4-100-3-N-24-ND
Description of product
ENCODER 30MM 100PPR 12-24VDC
Product Attributes:
Series E30S
Product Status Active
Encoder Type Incremental
Pulses per Revolution 100
Voltage - Supply 12V ~ 24V