STEP, F2, SQ.14, 1.8, , , BIPOLA
Product Attributes:
Series SH
Product Status Active
Type Hybrid, Dual Shaft
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Current Rating (Amps) 300 mA
Steps per Revolution 200
Step Angle 1.8°
Accuracy -
Torque - Holding (oz-in / mNm) 0.92 / 7
Size / Dimension Square - 0.551" x 0.551" (14.00mm x 14.00mm)
NEMA Frame Size -
Diameter - Shaft 0.157" (4.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.591" (15.00mm)
Mounting Hole Spacing 0.453" (11.50mm)
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Coil Resistance 21 Ohms
Features -
TT-DKEY-2300-SH2141-5511P-ND
Sanyo Denki SanMotion Products
1 1
Sanyo Denki SanMotion Products 2300-SH2141-5511P-ND
Sku: TT-DKEY-2300-SH2141-5511P-ND
Description of product
Product Attributes:
Series SH
Product Status Active
Type Hybrid, Dual Shaft
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Current Rating (Amps) 300 mA
Steps per Revolution 200
Step Angle 1.8°
Accuracy -
NEMA Frame Size -
Termination Style Wire Leads
Coil Resistance 21 Ohms