5 X 20 MM FUSE BLOCK, SCREWS
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Fuse Size 0.197" Dia x 0.591" ~ 0.787" L (5mm x 15mm ~ 20mm)
Current Rating (Amps) 8 A
For Use With/Related Products 2AG, 5mm x 15mm, 5mm x 20mm
Fuse Type Cartridge
Fuseholder Type Block
Number of Circuits 1
Voltage 250V
Orientation Horizontal and Vertical
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact Material Brass
Contact Finish Nickel
TT-DKEY-2298-BLC-20C-ND
OptiFuse
1 1
OptiFuse 2298-BLC-20C-ND
Sku: TT-DKEY-2298-BLC-20C-ND
Description of product
5 X 20 MM FUSE BLOCK, SCREWS
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Current Rating (Amps) 8 A
Fuse Type Cartridge
Fuseholder Type Block
Number of Circuits 1
Voltage 250V