18" COIL 500A:333MVAC
Product Attributes:
Series RCT
Product Status Active
For Measuring AC
Sensor Type Current Sensor
Current - Sensing 500A
Number of Channels 1
Linearity -
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 12V ~ 30V
Response Time -
Current - Supply (Max) -
Operating Temperature -20°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
TT-DKEY-2272-RCT-1800-500-ND
Aim Dynamics
1 1
Aim Dynamics 2272-RCT-1800-500-ND
Sku: TT-DKEY-2272-RCT-1800-500-ND
Description of product
18" COIL 500A:333MVAC
Product Attributes:
Series RCT
Product Status Active
For Measuring AC
Sensor Type Current Sensor
Current - Sensing 500A
Number of Channels 1
Linearity -
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 12V ~ 30V
Response Time -
Current - Supply (Max) -