HIGH INPUT ROGOWSKI COIL 11" DIA
Sensor Type Rogowski Coil
Current - Sensing 50000A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Current
Sensitivity -
Frequency 40Hz ~ 14kHz
Linearity ±0.2%
Accuracy ±0.5%
Voltage - Supply Self Powered
Response Time -
Current - Supply (Max) -
Operating Temperature -30°C ~ 80°C
Polarization -
Mounting Type Free Hanging
Package / Case -
Supplier Device Package -
TT-DKEY-2272-ASR-400MV-11/B-ND
Aim Dynamics
1 1
Aim Dynamics 2272-ASR-400MV-11/B-ND
Sku: TT-DKEY-2272-ASR-400MV-11/B-ND
Description of product
Sensor Type Rogowski Coil
Current - Sensing 50000A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Current
Sensitivity -
Frequency 40Hz ~ 14kHz
Linearity ±0.2%
Accuracy ±0.5%
Voltage - Supply Self Powered
Response Time -
Current - Supply (Max) -