40MM SPLIT-CORE 800A:5V BI
Product Attributes:
Series AIMH040
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect
Current - Sensing 800A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, ±5V
Sensitivity -
Frequency DC ~ 10kHz
Linearity -
Accuracy ±1%
Voltage - Supply ±15V
Response Time -
Current - Supply (Max) 35mA
Operating Temperature -10°C ~ 85°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Panel Mount
Package / Case Module, Single Pass Through
Supplier Device Package -
TT-DKEY-2272-AIMH040-800A-5V-ND
Aim Dynamics
1 1
Aim Dynamics 2272-AIMH040-800A-5V-ND
Sku: TT-DKEY-2272-AIMH040-800A-5V-ND
Description of product
40MM SPLIT-CORE 800A:5V BI
Product Attributes:
Series AIMH040
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect
Current - Sensing 800A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, ±5V
Sensitivity -
Frequency DC ~ 10kHz
Linearity -
Accuracy ±1%
Voltage - Supply ±15V
Response Time -
Current - Supply (Max) 35mA